Pa i ti nisi neko merilo mišljenja, takve treba u obor da ne uznemiravaju Novosađane. VJeštački ste uterani u grad gde vam ne prija, niste za civilizaciju nego za selo i planinu, tako da ne znam zašto kukaš. Ako hoćeš da njačeš i ritaš se, vrati se u Bosnu, pa će ovde opet biti raj.
I nije bio neki park, to treba sve iskrčiti i napraviti nešto drugo na toj lokaciji. Vještački je stvoren, to nije zemlja za šumu, nego bivša močvara, tako da ne znam što kukate. Ako hoćete šumu i drveće, otiđite u Bosnu da vidite šta je raj.
Краљу, зашто се ниси ангажовао, па направио парк са 100годишњим стаблима? Вјерујем да би ти то лако и јефтино извео.
Само ипак мислим да ниси био у том новом парку.
Posle ovoliko srušenih drveta šiblja i trave počelo je da me boli glava, pluća i noge zbog nedostatka kiseonika koji su pravile biljke. Sumnjam da će mnogi Novosađani nestati bez kiseonika.
Kakvih komentara ovde ima nije normalno. Pod jedan, neki komentatori su su jasno objasnili zasto su sadjene vrbe i topole. Drugo topola nema alergena, vec, kako vi to nazivate mace, izazivaju mehanicku iritaciju. Drvece je trebalo vremenom zanavljati i to je to. Ne mozete vi na peskovitom tlu saditi ono sto vama pada na pamet.
Neverovatna količina malicioznih i besom punih komentara. Bila je oluja i za to nije kriv niko. Nisu krivi ni oni koji su sadili topole. Da njih nije bilo ni parka nebi bilo. Treba opet posaditi topole ali ovaj puta muške. Nema maca. Drugo vrlo brzo bi dobili park a onda ga polako prevesti u park sa dugovečnim vrstama drveća. Hrastu treba najmanje 50 godina da dostigne neke parkovske dimenzije. Jablan je inače isto topola. Populus nigra var. Italica.
Ljudi za park i šumu je potrebno vreme. Mereno decenijama ne godinama. Sada da ga osnujemo mi ga videti nećemo. Limanskim park je podignut na pesku dubokom par metara tehnikom duboke sadnje. Zato smo i imali tu park šumu, hlad i tišinu. Te topole imaju po 50 godina i svoje su odradile. Mogle su biti zamenjene pre 20 godina novim topolama deo po deo i tu bi i dalje bila šuma, hlad i tišina. Posadjeni su crveni hrastovi, lipe...... A za njih treba jako puno vremena.Sistem za zalivanje ponekad radi. Radnici sva stabla primerima prstenovali.
Mnogo pogrešnih odluka i poteza.
Nažalost biće ih još
Zahvaljujući topolama, peskovit i ičvarni teren je dobio sloj zemlje. Sada bi ponovo trebalo osaditi topole, samo paziti da ne budu one s kojih lete mace kao u Felinijevom Amarkordu. One će brzo izrasti, brže od bilo kog drugog drveća i park će moći da lići na sebe. Različite fensi vrste sporo rastu i nisu primerene peščanom tlu. Kod topola je jedino važno da se menjaju na vreme mladim drvećem da se grane ne bi lomile. A mogu da sade i jablanove, oni su dugotrajni, sade se na malom razmaku i odlično štite od vetra. Nije džabe u NS bio Institut za topolarstvo, pa pitajte njihove stručnjake ako ih još ima!
izgleda da najveci rusvaj vetar napravi pre nekog uzvisenja od pravca iz kog dolazi kao sto je napr put za most kako ovaj tako i onaj Slanobarski.
2.Nekad mi se učini i da vetrovi imaju kefalo.
Bilo bi lepo da nasi ako vec nemaju kadrove posavetuju Holandjane ili nekog iskusnog da se napravi plan sta dalje u pogledu obnavljanja parka a ne da novac trose na namestene tendere..
Američke topole su posađene davnih dana kako bi se isušilo zemljište. Svako proleće se ceo Liman beleo od "maci" sa topole. U delu parka su povađene pre nekih 12-13 godina, ali novoposađeno drveće još nije dovoljno poraslo. Sada je oluja urnisala deo parka koji je tek trebao da dođe na red za sređivanje.
Nadležni bi mogli da razmisle o sađenju brzo rastućih vrsta u pojedinim delovima parka.
Je dosta jaka kod sugrađana. Znate drvoredi vas štite od udara vetra u građevinama kije ne prebacuju 8 metara visine.
Razvalite i nasip na šodrošu da vas dunav rebutuje.
Dobro je poznato da su topole nekvalitetno drveće. Dobro uspevaju na peščanoj podlozi i brzo rastu, pa brzo dobijete hlad, ali im je životni vek jako kratak. Brojne gradske vlasti su imale do danas priliku da revitalizuju park i pokrenu dugoročni projekat njegovog ozelenjavanja, ali opšte je poznata stvar da su dugoročni planovi u ovoj zemlji naučna fantastika. Sve se radi tako da stane unutar maksimum jednog izbornog ciklusa.
Topole i vrbe su sađene da bi isušile zemljište u vreme kad je park zasnivan, ranih 80tih 20.veka. Najpre je korove uništio dr Georgije Gojković iz Instituta za topolarstvo, a onda su u dogovoru sa Gradskim zelenilom posađene plemenite vrste vrba i topola. Tako je jedno zapušteno zemljište sa smrdljivim kanalom pretvoreno u budući Limanski park.
Da bi livada bila park treba da ima : englesku travu , debelu hladovinu , fontanu itd...,Da li je neko od čitalaca primetio nešto naliko na prethodno navedeno ?
Maja je teško uništila park. Dali smo milione kad je bila gradonačelnica da se park izravna i naprave piste od behatrona. Tada su šumicu topola teško proredili, a ona je bila zvučna izolacija od mosta. Sada je orkan dovršio njen zao posao. Park se više od tada nije oporavio.
Нажалост, олујно невреме није поштедело ни градске паркове, међу којима и Лимански парк.
Срећа у несрећи је да су махом оборене тополе које су биле при крају свог животног века.
Подржавам сваку иницијативу да се на месту поломљених и оборених стабала посаде нова, чак и у већем броју, што је идеја коју су изнели представници „Градског зеленила”.
sad se vidi kako nije ni bilo stabala, velike cistine bez drveca. sad ostaje jos manje zelenila. jako mi je zao. ovako ce i da ostane, kao i u gradu. zabetonirace sve sto je ostalo. jako strasno
Nije mi jasno zasto su se sadile topole po parku. Uska, a visoka krosnja, ne pravi hlad, od polena ne moze da se zivi. Treba saditi lipu, jasen, orah, od toliko vrsta drveca cemu topole.
@зелени
без аргумената и знања, да не употребим тежу реч, не треба да улазите у полемику. Да ли сте свесни да према закону нико изузев града не може да планира и преко тендерски (намештених) фирми не може да врши било какве радове на јавним површинама? Наравно ово искључује поједине, власти симпатичне, фирме и инвеститоре који могу да раде шта хоће, као на пример што се приватно уређује површина испред новог солитера унакрст сајма. Што се тиче озељењавања, први који би требало да засучу рукаве су галенси, ино бачке, разне инвест нс пљачке и да финансирају оно што би и закон треба да им наложи а то је спрам броју стамбених м2 одређени број дрвећа. Па булевар Европе (ох ироније назива) зврји онолики са оно мало јадног растиња и зеленила а до сада је већ требао бити лепо развијена авенија и једна од плућних крила овог пакленог града.
Davno je bilo sadnja 88 drveća za Tita.Srbija ima samo 4% pod šumama a imala je krakem osamdesetih 40%.Dal nekom ne govori činjenica da su samo gradovi stradali tj gde ima malo zelenila.Utvrđeno je da širok zeleni ppjas da drvećem em štiti,em štedi energiju i leti i zimi.
Pre 40-ak godina, Limanski Park smo zvali "Šumica" , jedna veća utabana staza po dijagonali i okolo što ugažena, što nepokošena trata, žbunje puno krpelja u proleće, topole u maju smrt za alergične i bilo nam je divno. I deca i penzioneri i vlasnici pasa svako je mogao naći mesto i niko se nije za ništa bunio. Milina ;-) sada sa povećanjem stanovništva i tolikim uredbama propisima i opštom nervozom, kako god uradili nikad više "Šumica" ... izvinite omladino, matorima je teško da izbegnu nostalgičnu notu
HAARP se uveliko povezuje s različitim vremenskim prilikama, nepogodama te se optužuje da utiče na klimu.
Teoretičari zavera smatraju da je on stvoren kako bi uticao na klimu i klimatske promene te da HAARP služi za stvaranje elementarnih nepogoda, pa čak i potresa. Smatraju takođe da HAARP utiče na magnetne talase te tako direktno utiče na naš organizam, posebno srce i mozak.
Međutim, brojna su istraživanja pokazala kako su takve tvrdnje netačne. Naučnici tvrde da ne postoji mogućnost da išta od navedenog utiče na promenu vremenskih prilika.
I gde su sada naši sugrađani, zeleni ekolozi, da posade samo 1 drvo i kažu evo mi smo 1 stablo spasli?!
Ne oni su eksperti za gradnju mostova, za to su stručni.
slicno je izgledao kad sam bio klinac - ogromna zelena povrsina ali sa vrlo malo drveca. posle su ga uredili za vreme "zutih lopova"
a sad je vreme da se tu napravi "exclusivno-luxuzni blok" sa odnim grejanjem i toplotnim pumpama, sa parkzima u dvoristu po 5000 eur kom. sa terasama koje gledaju komsijama u tanjir, sa izolacijom od koje proizvodjaci klima i grejanja ruke trljaju. itd...
bas to "exclisivno" je rec koja najbolje opisuje sustinu kapitalizma. nije bitno sta ti imas, nego je bitno sta onaj drugi nema, iz cega je on iskljucen. zato je kapitalizam uvek destruktivan ako nije zauzdan "drzavom blagostanja".
Pa ovakav park je Vučević još ranije najavljivao. Ove sve topole je rekao da će iseći.
Čisto da se razumemo, i pre ovoga je Limanski park bio Limanska livada. Ovo su sad samo poslednji ekseri u već uništeni park.
Nadam se da će moji unuci sa svojim porodicama za dvadesetak godina moći uživati u hladu drveća koje će se zasaditi. A za to je potrebno i da se sluša reč stručnjaka kada se radi o tome kako smanjiti verovatnoću od vetroloma, vetroizvala i suše.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
FOTO, VIDEO: Limanski park neprepoznatljiv nakon nevremena - delovi sada više liče na livadu
Autor: 021.rs
Novi Sad
•24.07.2023.
•12:20 > 12:36
Komentari 67
Limanac
Mastodont
Pa i ti nisi neko merilo mišljenja, takve treba u obor da ne uznemiravaju Novosađane. VJeštački ste uterani u grad gde vam ne prija, niste za civilizaciju nego za selo i planinu, tako da ne znam zašto kukaš. Ako hoćeš da njačeš i ritaš se, vrati se u Bosnu, pa će ovde opet biti raj.
Limanski park
Joja
Изногуд
Само ипак мислим да ниси био у том новом парку.
/
ah, da tamo nema drveca. samo beton
Dragan car
Neoplatensis
pa tek onda sadio,
Taj nije ništa uradio
I shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad" Đ. B.
komsinica
¥
Savica
limans
Lola
Miki
Miletić
Ljudi za park i šumu je potrebno vreme. Mereno decenijama ne godinama. Sada da ga osnujemo mi ga videti nećemo. Limanskim park je podignut na pesku dubokom par metara tehnikom duboke sadnje. Zato smo i imali tu park šumu, hlad i tišinu. Te topole imaju po 50 godina i svoje su odradile. Mogle su biti zamenjene pre 20 godina novim topolama deo po deo i tu bi i dalje bila šuma, hlad i tišina. Posadjeni su crveni hrastovi, lipe...... A za njih treba jako puno vremena.Sistem za zalivanje ponekad radi. Radnici sva stabla primerima prstenovali.
Mnogo pogrešnih odluka i poteza.
Nažalost biće ih još
Liman
Ja
Gv
Marica
Marica
2.Nekad mi se učini i da vetrovi imaju kefalo.
Cubi
Rade
Куп је битан
@Ana
Boki
Nadležni bi mogli da razmisle o sađenju brzo rastućih vrsta u pojedinim delovima parka.
Millos
Razvalite i nasip na šodrošu da vas dunav rebutuje.
Gaj
Nenad
Limanac
Mića
Šekspirova.
Pina
zanima me
Лиманац
Срећа у несрећи је да су махом оборене тополе које су биле при крају свог животног века.
Подржавам сваку иницијативу да се на месту поломљених и оборених стабала посаде нова, чак и у већем броју, што је идеја коју су изнели представници „Градског зеленила”.
pajo patak
N
Ana
Симеон
без аргумената и знања, да не употребим тежу реч, не треба да улазите у полемику. Да ли сте свесни да према закону нико изузев града не може да планира и преко тендерски (намештених) фирми не може да врши било какве радове на јавним површинама? Наравно ово искључује поједине, власти симпатичне, фирме и инвеститоре који могу да раде шта хоће, као на пример што се приватно уређује површина испред новог солитера унакрст сајма. Што се тиче озељењавања, први који би требало да засучу рукаве су галенси, ино бачке, разне инвест нс пљачке и да финансирају оно што би и закон треба да им наложи а то је спрам броју стамбених м2 одређени број дрвећа. Па булевар Европе (ох ироније назива) зврји онолики са оно мало јадног растиња и зеленила а до сада је већ требао бити лепо развијена авенија и једна од плућних крила овог пакленог града.
Novosađanin
Jaja
Sto nema hrasta, jasena, jablana vise?
Mada ne cudi me, Novi Sad sta god da radi, radi mimo struke, pa tako i drvece sade...
Dragan
SiperNova
Liman III
Tu su, čiste ovaj park ostatak godine umesto gradskog zelenila i čistoće dok ti laješ iz svoje rupe.
Dejan
Spale
Teoretičari zavera smatraju da je on stvoren kako bi uticao na klimu i klimatske promene te da HAARP služi za stvaranje elementarnih nepogoda, pa čak i potresa. Smatraju takođe da HAARP utiče na magnetne talase te tako direktno utiče na naš organizam, posebno srce i mozak.
Međutim, brojna su istraživanja pokazala kako su takve tvrdnje netačne. Naučnici tvrde da ne postoji mogućnost da išta od navedenog utiče na promenu vremenskih prilika.
Ja
Marta
Sabahudin
Zz
Zeleni
Ne oni su eksperti za gradnju mostova, za to su stručni.
Incelman
Nemojte da im dajete ideje.
Nenad
Милош
ex chapman
a sad je vreme da se tu napravi "exclusivno-luxuzni blok" sa odnim grejanjem i toplotnim pumpama, sa parkzima u dvoristu po 5000 eur kom. sa terasama koje gledaju komsijama u tanjir, sa izolacijom od koje proizvodjaci klima i grejanja ruke trljaju. itd...
bas to "exclisivno" je rec koja najbolje opisuje sustinu kapitalizma. nije bitno sta ti imas, nego je bitno sta onaj drugi nema, iz cega je on iskljucen. zato je kapitalizam uvek destruktivan ako nije zauzdan "drzavom blagostanja".
pajo patak
Sremac
investitor
Vule
VladaN
Liman 3
Čisto da se razumemo, i pre ovoga je Limanski park bio Limanska livada. Ovo su sad samo poslednji ekseri u već uništeni park.
Baba & Uštipci
mrva
Popara
Nikola
pajo patak
Alen NS
Miki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H